مصاحبه با پدر جوش ایران دکتر امیر حسین کوکبی

СНПЧ А7 Пенза, обзоры принтеров и МФУ

با سلام بعنوان اولین سئوال می خواستم نظر شما را در ارتباط با آینده جوشکاری در ایران بدانم تعداد زیادی از خوانندگان وبلاگ نگرانیهایی در این زمینه دارند و سئوالات متعددی برایم ارسال شده.

-پاسخ این سئوال را فکر می کنم بتوان حدس زد. با توجه به فعالیتهایی که در این بیست و چند سال داشته ایم چه بصورت مستقیم و چه در رابطه با تحقیقات و دانشگاه راه اندازه دوره کارشناسی ارشد جوشکاری و دوره های بین المللی جوش و نیازهایی که در صنایع متختلف مطرح است و زمینه های بکری که در موضوع جوشکاری هنوز در ایران دست نخورده مانده است به نظر من آینده بسیار روشنی دیده می شود. فقط چیزی که وجود دارد طبیعتا در مملکت ما چیزی در بورس میرود خیلی ها کرکه مغازه شاهن را می کشند بالا و مدعی مسایل جوش و تخصص جوش و کلاس جوش و از این مسایل می شوند مثل کلاس کنکور و کلاس زبان و گواهینامه و مدرک می دهند یک مقدار این مسایل وجود دارد که امیدواریم نظمی گرفته شود که هر کس مدعی مسایل جوش نباشد. اما بهر حال نیاز بسیار زیاد است و آینده خوبی داریم.

شما چه توصیه ای برای نظام مندکردن این سیستم دارید با توجه به اینکه ما موسسات مختلفی مثل مرکز پزوهش و مهندسی جوش ایران و انجمن جوشکاری و تستهای غیرمخرب ایران داریم.

توصیه من بر این است تا جایی که امکان دارد بهم نزدیک شوند و منیت ها کنار برود اینکه انجمن یا فلان مرکز و یا فلان شرکت و یا حتی موسسه استاندارد بگویند که فقط من هستم در این فرم طبیعتا یک مقدار انرژیها از بین می رود و یک مقدار حالت تفرقه بوجود می آید. این موضوع که چه کسی باید این کار را انجام دهد بهر حال هر کس در حیطه کاری و وظایف خودش باید تلاش خود را انجام دهد. به امید اینکه یک فردی از جایی از غیب بیایدو دغدغه ما را در رابطه با جوشکاری برطرف کند به نظر من یک مقدار سسیتی است حتی جایی که می ایند و به من می گویند که شما انحصارا با ما کار کنید من خودم را کنار می کشم و می گویم من فعلا تا جایی که وقت دارم دوست دارم هر جایی که بتوانم یک قدم مثبت بردارم و کار مثبتی از دستم بر اید انجام دهم.

اما برای بعضی ها یک مقدار خوشایند نیست.

در نهایت چه توصیه ای برای افرادی دارید که به تازگی وارد حیطه جوشکاری شده ااند و یا می خواهند وارد شوند.

-توصیه من براینست که اولا علاقه داشته باشند چون برای هر کاری یک مقدار ذوق باید در خود فرد باشد از طرف دیگر بسته به نوع و سطح فعالیت فرددر رابطه با جوشکاری ممکن است بعضی از وظایف سنگین هم باشد. مثل یک جوشکار اسکلت فلزی و یا جوشکار مربوط به خطوط لوله نفت و گاز و یا ریل راه آهن که بخواهددر منطقه بد آب و هوا و دور دست کار کند. بهر حال ممکن است نیاز به تحمل سختی هایی باشد در مباحث علمی چون جوشکاری به سازه شیمی ریاضی برق مکانیک و متالورژی ارتباط پیدا می کند. ممکن است دامنه یک مقدار وسیعتر باشد توصیه من اینست که یک نفر نخواهد ادعا کند که همه مسایل جوشکاری را می داند چون رهر حال اگر موضوع زمینه جوشکاری فولادهای زنگ نزن کار بکنم و اطلاعات آنرا کسب کنم اما اگر بخواهد هم در لیزر هم در الکتروبیم هم در اکسی استیلن و فولاد و تیتانیوم و چدن و همه را یکدفعه کار کند طبیعتا یک مقدار سطح کاریش پایین تر خواهد آمد.

توصیه دیگر بنده اینست که سعی کند خودش را اصلاح کنتد تا افراد دیگر را تخطئه کند و بگوید که فلانی اشتباه گفت و ... هر کسی سعی کند که خودش را کامل کند و وظیفه ای که عهده دار است را حتی المقدور با مبانی علمی انجام دهد اگر فردی به یکسری اطلاعات دسترسی پیدا کند فکر نکند که دیگر همه چیز را می داند یکی از مشکلاتی که ما نه تنها در زمینه جوشکاری بلکه در تمام زمینه ها روبرو هستیم افرادی هستند که با پیدا کردن یکسری اطلاعات محدود در زمینه فکر می کنند همه چیز را می دانند و این را باور ندارند که انسان هر چه بیشتر بداند تازه می داند که چیزی نمی داند.
این چند نکته ای بود که من بعنوان یک فرد کوچک جامعه می توانم توصیه کنم.

 

منبع : لینک

logo

 

تهران ،

شهرک صنعتی چهاردانگه ،

خیابان سوم آلومینیوم کاران ،

خیابان میلاد ، پلاک 2

تلفن: 02155254513

تلفکس : 02155289484

تلفن همراه : 09124838248